Jak pielęgnować storczyki?

Orchidea to pięknie wyglądający kwiat, który może być dekoracją każdego wnętrza. Jednak musimy wiedzieć jak dbać o storczyka, żeby cieszył nas swoim wyglądem. Zwróćmy także uwagę na stan storczyków w czasie ich zakupu. W ten sposób wybierzemy zdrową roślinę, która będzie pięknie rosła w naszym domu. 

Jak pielęgnować storczyki?

W sklepie powinniśmy zwrócić uwagę na stan liści, łodyg i kwiatów. Liście storczyka powinny być zielone. To samo dotyczy łodygi. Zwróćmy uwagę także na korzenie, które muszą być zielone. Największym błędem w pielęgnacji storczyka jest umieszczenie go w nieprzezroczystej doniczce. Nie bez powodu rośliny te sprzedawane są w plastikowych przezroczystych osłonkach. Fotosynteza u orchidei zachodzi nie tylko w liściach, ale również w korzeniach. Dlatego też doniczka powinna być przezroczysta, żeby promienie słoneczne dotarły do korzeni. W przeciwnym razie storczyk nie wytrwa długo. Storczyki trzymamy w specjalnym podłożu. Ziemia ogrodowa nie sprawdzi się, gdyż jest zbyt zbita. Podłoże do storczyków to między innymi kora i różnego rodzaju włókna. Umożliwia to swobodny przepływ wody w doniczce.

Storczyki podlewamy raz na dwa tygodnie, ale bardzo obficie. Możemy także zanurzyć doniczki w misce z wodą na 15-30 minut. W doniczce warto zrobić dodatkowe dziurki, co umożliwi szybszy odpływ nadmiaru wody. Dzięki temu unikniemy gnicia korzeni. Zbyt często podlewanie to jeden z największych błędów wśród osób, które mają storczyka po raz pierwszy. Innym błędem jest także zbyt częste nawożenie. Storczyki musimy nawozić regularnie, jednak najlepiej stosować połowę dawki zalecanej przez producenta. W okresie kwitnienia nawozimy orchidee przy każdym podlewaniu. Po przekwitnieniu wystarczy robić to raz na miesiąc. Nawóz do storczyków znajdziemy w kilku formach. Pierwszy to płynny nawóz, który przed użyciem rozrabiamy z wodą. Kolejne są pałeczki nawozowe. Umieszczamy je w podłożu, gdzie stopniowo mogą się rozpuszczać. Trzecią opcją są ampułki, które nacinamy i wbijamy w podłoże. Jedna ampułka z nawozem starczy na jedną roślinę. Niezależnie od tego jaką opcję wybierzemy pamiętajmy o regularności. Warto także raz na jakiś czas zraszać liście i kwiaty wodą.

Tekst został przygotowany wspólnie z firmą Garden Start.

Podobne posty