Letnie kwiaty mają moc
Większość roślin leczniczych rozkwita na początku wakacji. Teraz mają maksymalną zawartość cennych składników. Wykorzystaj to i zbieraj letnie kwiaty. Przygotowane z nich herbatki pomogą złagodzić wiele przypadłości. Od bólu gardła po problemy z trawieniem i gorszym nastrojem.
Nagietek goi rany
Stosowany zewnętrznie leczy wszelkie stany zapalne na skórze, nawet owrzodzenia. Wewnętrznie – wspomaga pracę żołądka i jelit, a także wzmacnia odporność. Łyżkę suszonych kwiatów nagietka zalej wrzątkiem. Przykryj i odstaw na 20 minut. Pij 3 razy dziennie na godzinę przed posiłkiem lub używaj do przemywania skóry.
Rumianek uśmierza bóle miesiączkowe
Ukryty w kwiatach olejek zawiera rekordową ilość związków leczniczych. Jest wśród nich bisabolol: który rozkurcza mięśnie gładkie. Działa uspokajająco i przeciwbólowo. Łyżkę koszyczków rumianku zalej szklanką wrzątku i zaparzaj 10 minut. Pij 2 razy dziennie.
Nasturcja pomaga na anginę
W pięknych pomarańczowych płatkach kryją się olejki eteryczne o działaniu podobnym do penicyliny. Nasturcja pomaga więc przy bakteryjnym zapaleniu gardła. Jest też polecana na zapalenie pęcherza i w stanach osłabienia organizmu. 5-6 świeżych kwiatów zalej gorącą, ale nie wrzącą wodą. Zaparzaj 10 minut. Pij 2 razy dziennie po szklance.
Macierzanka wspiera przy infekcji
Niejedno ma imię, a właściwie nazwa macierzanka obejmuje kilka gatunków roślin. Do tej rodziny należy także tymianek, który wykorzystywany jest w kuchni, ale też jako składnik preparatów łagodzących kaszel. Ma działanie rozkurczowe, więc przynosi ulgę w infekcjach górnych dróg oddechowych, ale też przy kłopotach trawiennych. W formie płukanki przydaje się przy bólu gardła. Do inhalacji nadaje się olejek z macierzanki. 2 łyżeczki ziela macierzanki wsyp do kubeczka, zalej wrzątkiem, przykryj i pozostaw do naciągnięcia. Taki napar można pić – w razie dolegliwości gastrycznych, albo płukać nim gardło.
Malwa nawilża skórę
Zawiera flawonoidy i antocyjany, które łagodzą podrażnienia skóry. Świetnie ją także nawilżają. Pomaga przemywanie jej naparem z kwiatów malwy. Chłodne kompresy koją też zmęczone oczy. Łagodzi podrażnienia śluzówki przełyku i żołądka. Łyżeczkę kwiatów malwy zalej wrzątkiem. Przykryj i po wystudzeniu popijaj w ciągu dnia.
Chaber leczy zapalenie pęcherza
Ma właściwości moczopędne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zawiera glikozydy antocyjanowe, które pomagają w terapii chorób układu moczowego. Tych powszechnych, jak zapalenie pęcherze, i poważniejszych, jak kamica nerkowa. 2 łyżeczki suszonych płatków chabra zalej 2 szklankami wrzącej wody. Parz pod przykryciem 5 minut. Pij 2 razy dziennie po szklance.
Kwiat dziurawca poprawia nastrój
Znajdująca się w nim hiperycyna pomaga na depresję. Ponadto dziurawiec zbawiennie wpływa na wątrobę i drogi żółciowe. Łyżkę suszonych kwiatów zalej wrzątkiem. Zaparzaj 15 minut. Pij po pół szklanki 2-3 razy dziennie.
Dziewanna łagodzi kaszel
Niegdyś uważano, że chroni przed uderzeniem pioruna i odpędza złe duchy. Dziś dziewanna słynie ze swoich właściwości wykrztuśnych. Zawdzięcza je zawartości flawonoidów, saponin i substancji śluzowych. Jest niezastąpiona, gdy dopadnie cię przeziębienie. Łagodzi katar, chrypkę i kaszel. Rozpuszcza śluz w oskrzelach, dzięki czemu szybciej pozbywasz się zalegającej wydzieliny. Łyżkę świeżych lub suszonych kwiatów dziewanny zalej 1/2 l wrzącej wody. Zaparz, przecedź i wystudź. Pij 2 łyżki 4 razy dziennie.