Każdy, kto posiada choćby niewielki ogród z warzywami i owocami doskonale wie, że prace wykonuje się w nim cyklicznie i są one ściśle uzależnione od pogody.

Lato to bardzo przyjemny czas w ogrodzie. Spędzanie w nim czasu jest komfortowe bo sprzyjają nam wysokie temperatury i słoneczne dni. Najcięższe prace mamy już za sobą a jednocześnie powoli możemy zaczynać cieszyć się efektami naszych działań. Niektóre warzywa i owoce można już zbierać a inne są w bardzo obiecującej fazie i chętnie je obserwujemy. Dotyczy to na przykład pomidorów, które zdążyły już zawiązać owoce i powoli zmieniają barwy.

W lipcu, o ile pogoda nie jest deszczowa musimy wiele uwagi poświęcić odpowiedniemu nawadnianiu naszych roślin. Pamiętajmy by nie podlewać ich w ostrym słońcu, dużo lepiej jest zrobić to pod wieczór. Aby uniknąć szoku termicznego nie stosujemy także bardzo zimnej wody, pobranej bezpośrednio z wodociągu.

Lipiec to także czas w którym powinniśmy nawozić pomidory, które bardzo potrzebują między innymi azotu. Pomidory to warzywa, którym warto poświęcić więcej uwagi. Należy pamiętać o obrywaniu dolnych liści i usuwaniu wilków. Zwykle o tej porze są już podwiązane do palików, jednak zawsze trzeba to sprawdzać i ewentualnie dodać nowe wiązania.

W lipcu, tak jak i w innych miesiącach wiele czasu trzeba będzie poświęcić na usuwanie chwastów. Jest to bardzo ważne, bo wszystkie te niepożądane rośliny obniżają jakość naszych plonów. Należy też pamiętać o usuwaniu przekwitniętych kwiatów czy chorych części roślin.

To co niezwykle przyjemne, to fakt, że w lipcu możemy już korzystać z wielu naszych upraw. Jest to dobry czas by zebrać i suszyć zioła takie jak: tymianek, szałwia, oregano, cząber czy mięta. Zbieramy także ostatnie partie truskawek. Lipiec to czas kiedy dojrzewają porzeczki, agrest, poziomki i niektóre maliny.

Wszystkie te owoce są wyjątkowo wdzięczne i możemy robić z nich przetwory. Jeśli chodzi o warzywa to możemy zbierać pierwszą młodą marchewkę, buraki na botwinkę, bób, kalarepę oraz koperek.