Jeśli w swoim ogrodzie zauważyłeś „wypadające rośliny”, prawdopodobnie pod powierzchnią gruntu zamieszkał turkuć podjadek. Jeśli więdną rośliny rosnące w rzędzie – wzrasta prawdopodobieństwo, że to właśnie ten owad uszkodził ich system korzeniowy. Nie jest wybredny i chętnie podgryza każdą roślinę.

Turkuć podjadek to duży, mierzący nawet do 6 centymetrów długości owad żyjący w glebie Jest koloru brudnoszarego. Z głowy turkucia wyrastają długie czułki, a z odwłoka wyrostki, które ułatwiają owadowi orientację w terenie podczas przemieszczenia się w wąskich, podziemnych tunelach. Charakterystyczne dla turkucia podjadka są jego odnóża przednie – spłaszczone i wyposażone w ząbki ułatwiają mu kopanie korytarzy.

Na powierzchni gruntu turkucia podjadka można spotkać w maju. Swoje podziemne korytarze owady opuszczają, by znaleźć osobnika do pary. W czerwcu samice składają jaja. Może ich być około 300. Gniazdo znajduje się ok. 3 centymetrów pod powierzchnią ziemi. Gniazdo z jajami musi mieć odpowiednią temperaturę. Podgrzewają ją podgryzione przez samicę turkucia korzenie, które opadają i gniją.

Jak już łatwo się domyśleć – turkuć podjadek, który zamieszka w ogrodzie jest szkodnikiem, chociaż trudno mu odmówić pożytecznych działań. Z jednej strony owad zjada ślimaki, pędraki i drutowce. Z drugiej – zjada i narusza korzenie młodych roślin przez co więdną, a także wgryza się w bulwy korzeniowe i kłącza roślin dziurawiąc je.

Skutecznym sposobem na pozbycie się szkodnika z ogrodu jest bieżące łapanie larw i dorosłych osobników. Można to zrobić zakopując w pobliżu gniazda naczynie o gładkich ścianach. Pułapka powinna być przykryta deseczką położoną na skos. Wskazane jest ułożenie dookoła niej grudek nawozu końskiego. Miejscami, w których zauważyło się największe skupisko turkucia, warto zająć się już we wrześniu. Dobre będą do tego doły wykopane na głębokość pół metra i o takiej samej szerokości oraz długości. Należy wypełnić je obornikiem i przysypać ziemią, a wczesna wiosną obornik wykopać i wybrać z niego owady.

W ogrodzie warto posadzić olszę czarną, koronę cesarską i szachownicę kostkowatą. To rośliny, których turkuć podjadek wyjątkowo nie lubi.